Pekingi repülőgép-védelmi szakértők egy csoportja arra a következtetésre jutott, hogy a lézerfegyverek teljesítményének növelése nem feltétlenül eredményez jobb védelmet a hiperszonikus rakétákkal szemben - írta a South China Morning Post.
A South China Morning Post információi szerint a kínai kutatók megtalálták a megoldást a rakétatechnológia egyik égető kérdésére. Ez gyökeresen alakíthatja át a globális fegyverkezési versenyt.
Ma csak orosz légvédelmi rendszerek képesek a hiperszonikus rakéták megsemmisítésére - jelentette ki Gyenyisz Manturov, orosz ipari és kereskedelmi miniszter, miniszterelnök-helyettes a RIA Novosztyi hírügynökség által kedden közölt interjúban.
Szigorúan bizalmas információkat adhatott át Kínának egy tudományos konferencián Alekszander Sipljuk orosz rakétatudós, az orosz hiperszonikus fegyverprogram egyik vezető alakja – írja a Reuters bennfentes források alapján.
Hazaárulással kapcsolatban indult eljárás három orosz akadémikus ellen, akik részt vettek az orosz hiperszonikus rakétatechnológia fejlesztésében, köztük a Vlagyimir Putyin "csodafegyverének" is titulált Kinzsal rakéta kifejlesztésében is. A tudósok kollégái nyílt levélben tiltakoznak az eljárás ellen - számolt be róla a Reuters a Kreml hivatalos nyilatkozata alapján.
Igor Girkin, az FSzB egykori hírszerzője, a donbaszi szakadár erők egyik parancsnoka, legutóbbi videós közvetítésében kőkemény hangnemben kritizálta Vlagyimir Putyin orosz elnököt. A szakadár vezető felháborodását az váltotta ki, hogy az orosz elnök korábban kijelentette, 2014-ben a hiperszonikus fegyverek hiánya miatt nem indított széleskörű háborút Ukrajna ellen.
November 8-án kezdődött Kína legnagyobb légi bemutatója, az International Aerospace Exhibition Airshow China 2022-es rendezvény, ahol az érdeklődők többek között a kínai és orosz hadiipar csúcstechnológiáját is megtekinthetik. Az alábbiakban összeszedtük, milyen állítólagos szuperfegyverekkel és látványos bemutatókkal készül a két szövetséges állam.
A kínai Népi Felszabadító Hadsereg kutatói szerint a kínai repülőgép-hordozók képesek lesznek hiperszonikus fegyverek használatára egy, a logisztikai technológiában elért áttörésnek köszönhetően, amely leegyszerűsíti és felgyorsítja az ilyen típusú fegyverek javítását és karbantartását - írta meg a South China Morning Post.
Eljutottak az ukrajnai frontvonalra az első amerikai M777-es vontatott tarackok, az ukrán haderő már az orosz állásokat támadja velük Donbasz térségében – írja a Twitteren Ilja Ponomarenkó, a Kyiv Independent haditudósítója.
A hétvégén először alkalmazott Oroszország Ukrajna ellen H-47M2 „Kindzsal" hiperszonikus rakétát, egy katonai raktárlétesítményt semmisítettek meg Ukrajna nyugati részén. A Kindzsal csupán egy abból a viszonylag széles hiperszonikus rakétaarzenálból, mellyel Oroszország rendelkezik; vélhetően az akcióval elsősorban inkább a nyugati országoknak akartak üzenni. De miért is olyan veszélyesek a hiperszonikus fegyverek, melyeknek fejlesztésében talán Oroszország áll a legjobban az egész világon? Nézzük.
Annyira gyors a rakéta, hogy amikor észlelik a lokátorok, a következő pillanatban már be is csapódik – mondta az Infostartnak a Kindzsalról Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
Rendkívüli ülést tart a Pentagon az amerikai védelmi ipari vállalatok vezetőivel a héten, hogy arról tárgyaljanak, hogy tudják felgyorsítani a hiperszonikus fegyverek fejlesztését – írja a CNN.
Jelentős most a feszültség Oroszországgal kapcsolatosan, nem csupán Moszkva vélt vagy valós agresszív viselkedése miatt, hanem azért is, mert akárhogy is nézzük, Putyin elnök még mindig a világ második legerősebb haderejét tartja irányítása alatt, jelentős stratégiai csapásmérő arzenállal. Az orosz haderő nem csupán élőerejét tekintve hatalmas, hanem egyre több olyan technológiai vívmánnyal rendelkezik, amely még az Egyesült Államok haderejében sem található meg. Nézzünk meg ötöt azok közül a fegyverrendszerek, hadviselési típusok közül, amely leginkább aggasztja a nyugati hatalmakat.
Kim Dzsongun irányította Észak-Korea harmadik „hiperszonikus” rakétatesztjét. Közel két év után ez az első rakétakilövés, amelyen Kim nyilvánosan megjelent - számolt be az NK News.
Egyre több jel utal arra, hogy új fegyverkezési verseny kezd kialakulni a világban, amelynek főszerepében az Egyesült Államok, Oroszország és Kína állnak. A szuperhatalmak közötti vetélkedés elsősorban a közepes hatótávolságú rakéták és hiperszónikus fegyverek telepítése és fejlesztése kapcsán jelentkezik. Ebből a szempontból az Egyesült Államok egyszerre próbálja meg csökkenteni az orosz és kínai érdekek érvényesülését, előbbit Európában, utóbbit pedig Ázsiában. Ez azonban nem könnyű feladat, hiszen mind Moszkva, mind pedig Peking ösztönözve vannak ezáltal arra, hogy saját katonai képességeiket feltornázzák. Többek közt ezen tényezők geopolitikai következményeit latolgatja a Fitch frissen megjelent elemzése.
Oroszország kész haditechnikai lépéseket tenni, ha a NATO tovább közeledik a határai felé - jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök az orosz védelmi minisztérium kollégiumának keddi tanácskozásán.
A reklámokra is kiterjednek az új szabályok.
A hazai építőipar harmadik éve küzd a megrendelések csökkenésével.
Amerikába áramolna, de óvatosabb lett a gigantikus pénztömeg.
Kis mínuszokat mutatnak a vezető indexek.
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.